0%
دستگاه پرس برک

ماشین های پرس برک

 

فقط چند لحظه ذهن خود را متوقف و دنیا را در حالی تصور کنید که هیچ دربی لولا ندارد ، برج ها و آسمانخراش ها آسانسور ندارند و یا همین دستگاه رایانه ، اگر جعبه فلزی آن نبود چه شکلی پیدا می کرد ؟! اجاق گاز ، هود ، یخچال و لوازم آشپزخانه بدون آن جعبه فلزی سفید رنگ ، انبارها بدون قفسه و طبقاتی که بتوان بر رویش قرار داد . دانش و علم خمکاری که به ورق های فلزی شکل می دهند ، پاسخ و راهی برای ساخت و تکمیل هر آنچه نام برده شد می باشند . شاید خم و تا کردن به مفهوم واقعی آن اولین تجربه ای بود که بشر بر روی ورق نازکی از برگ ، چرم ، کاغذ یا مفرغ و سایر فلزات برای ساخت و فرمدهی کسب کرد . برای ساخت ابزار یا برای ساخت یک سلاح . قطعات شکل یافته با خمکاری همه جا یافت می شوند . ما بدون آنکه متوجه باشیم در هر گردش نگاه خود با انبوهی از آنها مواجه می شویم .برای ساخت بخش عمده ای از آنها از روش ها و تکنیک های مختلفی مانند خم هوایی ، خم تا و له استفاده می گردد که همه آنا بر پایه یک قاعده و روش کلی عمل می نمایند : یک سنبه با فشردن و راندن قطعه کار به داخل شیار ماتریس آن را به خم شدن وادار می کند . و دستگاهی که این عمل را انجام می دهد اصطلاحا خم کن یا پرس برک نامیده می شود . این دستگاه از اجزاء مختلفی که هریک وظیفه و نقش مهمی در روند کار دارند تشکیل می گردد: 

  • فریم و تنه محکم و استوار
  • مدار هیدرولیک و مکانیزم حرکت فک بالا برای ایجاد فشار قابل اندازه گیری و کنترل مناسب برای عملیات خمکاری
  • فک بالا به همراه گیره های نگهدارنده قالب بالا/سنبه 
  • میز پرس به همراه گیره مناسب قالب پایین/ماتریس 
  • قرار عقب برای موقعیت دهدی قطعه کار 
  • بازوهای نگهدارنده برای قراردهی و تکیه دادن قطعه کار بر روی میز پرس
  • سیستم فرمان و کنترل پیشرفته برای ایجاد هماهنگی و همگاه سازی لازم بین اجزاء موثر در خم
  • صفحه کنترل NC یا CNC برای امکان دهی پایش ، کنترل و برنامه دهی عملیات خمکاری توسط اپراتور 
  • تجهیزات ایمنی ویژه برای محافظت اپراتور و جلوگیری از بروز حوادث

 

نیروی محرکه خمکاری :

 خم کن ها دارای گستردگی تنوع بسیار زیاد در فشار هیدرولیک ۳۰ تا ۳۰۰۰ تن و طول از ۱٫۳ تا ۸ متر می باشند. توانایی ها و امکانات پیشرفته طراحی و ساخت ماشین الات و سیستم های فرمان یش رفته این فضا را میسر می سازد که حتی بتوان با کنار هم قرار دادن و سنکرون نمودن کنترل ۲ خم کن بتوان پروفیل و قطعاتی تا طول ۱۶ یا ۲۰ متر را خم نمود . تنوع و تلکنولوژی امروزی مربوط به ساخت قالب ها نیز امکان را میسر کرده که بتوان ورق های بسیار ضخیمی را خمکاری نمود و یا اشکال و پروفیل های بسیار پیچیده ای را ایجاد کرد . این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که در عین آنکه قدرت مورد نیاز خم قطعات را تامین می کنند ، خود نیز تاب و توان تحمل مکرر این فشارها را داشته و فضا و ابعاد آنها به گونه ای است که بدون ایجاد محدودیت ، بیشترین راحتی کار را برای کاربر خود فراهم می سازد .
 

بدنه دستگاه : بدنه اصلی دستگاه از دو ستون c شکل صلب و تکپارچه در طرفین چپ و راست دستگاه تشکیل شده که توسط تیرهای عرضی در بالا و میز پرس در پایین به هم متصل می گردند . مقادیر عمق گلویی و ارتفاع دهانه C ستون های هر فریم ، عواملی هستند که در تعیین مشخصه دستگاه نقش ویژه ای دارند . هرچه مقدار عمق گلویی بیشتر باشد ، امکان موقعیت دهی بیشتر قطعه کار در داخل دستگاه افزایش یافته و نیز هرچه مقدار ارتفاع دهانه بیشتر باشد ، فضای بین قالب بالا و پایین موجب افزایش کورس حرکت قالب ها و ایجاد خم هایی با ابعاد بزرگ را میسر می سازد . زیاد بودن مقادیر عمق و ارتفاع گلویی اگرچه فضای مانور بیشتری برای اپراتور فراهم می سازد ، اما در عین حال فشاری که قالب های بالا و پایین به ورق کار می آورند ، میتواند موجب گردد تا دهانه c فریم دستگاه در حد چند میلی متر بازتر گردیده که تکرار آن موجب تضعیف استحکام بدنه می شود . سازندگان این ماشین الات برای تضمین و محافظت بدنه دستگاه ها ، راه و روش های متنوعی در اختیار دارند تا در صورت اعمال فشاری در آستانه آسیب رساندن به دستگاه ، با استفاده از تجهیزات و محاسبات فنی از ادامه روند فشاردهی جلوگیری نمایند.
 

فک بالا و میز پرس : 
داشتن دقت در خمکاری و به دست آوردن زاویه دلخواه بر روی ورق ، مستلزم حرکت صحیح و قابل کنترل ابزار بالا به سمت ابزار پایین با فشار لازم و کافی می باشد که تنها برخورداری از تجهیزات هیدرولیک و مکانیکی مناسب و هماهنگ شده با تجهیزات اندازه گیری و فرمان ، دستیابی به آن را میسر می سازد . میز پرس نیز در صورت مجهز بودن به مکانیزم تحدبی که اصطلاحا در صنایع به آن CROWING  می گویند ، در یکنواختی زاویه خم در طول پروفیل قطعه کار خصوصا در بخش میانی آن نقش مهمی دارد. مکانیزمی که خیلی پیش از این کاربران و تولیدکنندگان در ماشین آلات ابتدائی با ترفندی ساده و قرار دادن ورق های کاغذی یا فلزی نازک در وسط دستگاه و زیر نشیمن قالب ماتریس ایجاد می کردند.
 

گیره ابزار : 
کلیه ماشین های پرس-برک امروزی از یکی از چند استاندارد ابزارگیر جهانی برای نصب ابزار سنبه و ماتریس بهره می گیرند . از عمده ترین این استانداردها می توان به american style و european style  اشاره کرد که هریک از این مکانیزم های مکانیکی یا هیدرولیکی برای گرفتن ابزار سنبه و ماتریس در مکان خود استفاده می نمایند.
 

قرار عقب :
 برای آنکه قطعه کار از محل صحیح خود و طبق نقشه تعریف و طراحی شده خم شود ، نیاز به مکانیزم قابل کنترلی برای موقعیت دهی به قطعه کار می باشد ، تا اپراتور با مبنا قرار دادن آن از قرارگیری صحیح قطعه کار اطمینان حاصل نماید که برای حصول این نیاز با بهره گیری و سنکرون نمودن تجهیزات کنترل و فرمان دستگاه تکیه گاه های مبنا در موقعیت صحیح و مورد نظر قرار می گیرند . برای پوشش کامل فضای داخل توسط ۲ تکیه گاه و هرچه بهتر موقعیت گیری ورق قطعه کار ، در مجموعه ۳ محور در قرار عقب تعریف و تعیین گردیده است .
 

*محور x که با حرکت عمقی نسبت به خط مشی شیار ماتریس به داخل ، فاصله هر خم را به خم دیگر تامین می نماید.

*محور R که با حرکت عمودی نسبت به سطح ماتریس امکان تکیه بهتر سطح اتکا خم را میسر می سازد.

*محور Z که با حرکت عرضی دو تکیه گاه نسبت به هم و متناسب با عرض قطعه تغییر می نماید.

این محورها در تمامی دستگاه های پرس برک امروزی بسته به نوع ، قابلیت و ظرفیت سیستم کنترل خود توسط سیستم کنترل و به طور اتوماتیک حرکت می نمایند و حرکت سایر محورها به صورت استاندارد یا دلخواه مصرف کننده از جانب سازنده آن بطور دستی یا اتوماتیک می باشند .
 

بازوهای نگهدارنده :
 بازوهای تکیه گاهی که نقش حفظ تعادل قطعه کار بر روی میز پرس را برعهده دارد.این تعادل در پیش از خم برای حصول اطمینان از صحیح قرار گرفتن قطعه کار به قرار عقب استفاده می گردد. و در صورتی که قطعه کار بزرگ و سنگین باشد ، از بازوهای مجهز به موتور اتوماتیک استفاده می شود .
 

سیستم های فرمان و کنترل :
 دقت بالا ، انعطاف پذیری ، آسانی کاربری ، قابلیت ذخیره و بایگانی داده ها و جذابیت در فضای کاربری رنگی همه و همه مشخصه های یک دستگاه پرس برک امروزی هستند . پنل های کنترل ، وظیفه دریافت اطلاعات و ثبت خواست ها و مشخصه های فنی قطعه کار شما را به اشکال عددی یا گرافیکی داشته و سپس با تحلیل آن ، اجزاء و موقعیت عددی و برنامه اجرائی محورهای مختلف را متناسب با شکل پروفیل ارائه می دهند . برخی از این پنل ها به صورت لمسی کار کرده و برخی دارای این قابلیت هستند که با تعریف مشخصه های ابعادی و زوایای پروفیل و قالب سنبه و ماتریس با تحلیل و پردازش داده ها ، نحوه و ترتیب اجزا خم را تعیین نماید یا کاربر را از عملیاتی بودن یا نبودن تولید پروفیل آگاه سازد.

خمکاری Cnc

خدمات خمکاری

برش لیزر

خدمات برش لیزر

برش لیزر فلزات